Canisterapie
„Není snad zvířete, které bychom znali lépe než psa, které bychom více milovali a kterému bychom více důvěřovali …Léčebné účinky života se psem nejsou objevem moderní psychologie, lidé je znají již tisíce let.“ Dr. Nicholas J. Saunders
Jasným důkazem je nález 12 000 let starého paleolitického hrobu na území severního Izraele, kde byly nalezeny kosterní pozůstatky člověka a psa pohřbeného společně. Paže člověka byla obtočena kolem krku psa a ruka spočívala na jeho rameni, jako kdyby i po smrti chtěla zdůraznit sílu vazby, která mezi nimi existovala za života.
Název canisterapie(dále CT) se vžil jako označení způsobu terapie, který využívá pozitivního působení psa na zdraví člověka. Jinak lze CT definovat jako zvířecí asistenční aktivitu a zvířecí asistenční léčbu prováděnou s jedním konkrétním živočišným druhem.CT klade důraz především na řešení problémů psychologických, citových a sociálně – integračních a působení na fyzické zdraví člověka je u ní druhotné a zahrnuje spíše složku motivace k rehabilitaci a povzbuzení imunity prostřednictvím psychiky.Uplatňuje se zejména jako pomocná (podpůrná) psychoterapeutická metoda.
V PL HB provádíme pedagogicko-psychologickou CT na psycho-geriiatrickém oddělení, psychiatrickém rehabilitačním odd.pro dospělé a dokonce i na akutním přijímacím odd. s pudly. Trpasličí pudl skýtá hned několik výhod:jedná se o váhově lehké psíky, neagresivní a nezanedbatelným přínosem je nelínavost těchto psíků a jejich časté koupání.